Články

Kyselina citronová: Přírodní všeuměl s mnohým využitím

Kyselina citronová, slabá organická kyselina se vzorcem C6H8O7, je přirozeně obsažena v citrusech, obzvláště v citronech a limetkách, kde může dosahovat až 8 % suché hmotnosti ovoce. Díky svým unikátním vlastnostem nachází rozsáhlé uplatnění v domácnostech, při pečení, úklidu a v kosmetice.

Historie

Její objev a využití v minulosti

V roce 1 784 kyselinu citronovou poprvé identifikoval švédský chemik Carl Wilhelm Scheele , který ji dokázal izolovat z citronové šťávy pomocí vápenaté soli.

V 20. století byl vyvinut průmyslový postup zvaný fermentace, s využitím plísně Aspergillus niger, která umožňuje masovou produkci kyseliny citronové z cukrových roztoků. Tento pokrok zpřístupnil kyselinu citronovou jako ekonomicky efektivní surovinu pro rozmanité průmyslové využití.

Proces

Výroba kyseliny citronové

Kyselina citronová, která má podobu bílého křišťálového prášku, se dobře rozpouští ve vodě. Její výroba v průmyslu se provádí fermentací sacharidů jako glukóza a sacharóza s použitím kultury plísně Aspergillus niger. Proces začíná tím, že se připraví a sterilizuje vhodný živný roztok, do kterého se následně přidá kultura plísně. Po ukončení fermentace se kyselina citronová extrahuje a čistí, což ji činí použitelnou v potravinářství a dalších průmyslových sektorech.

Využití při pečení

Pro vzdušnost, texturu a chuť pečiva

Při pečení často chcete, aby bylo pečivo nadýchané a lehké, což se dosahuje použitím kypřicích činidel, jako je jedlá soda. Ta však potřebuje ke své aktivaci kyselinu. Přidáte-li tedy do těsta kyselinu citronovou, reaguje s jedlou sodou a uvolňuje se oxid uhličitý (CO2) ve formě bublinek. Tyto bublinky pomáhají těstu “provzdušnit se“, takže je pečivo lehčí a s nadýchanou texturou.

Pro zavařování

Účinné konzervační činidlo

Kyselina citronová pomáhá udržet barvu a zvýraznit chuť zavařenin, jako jsou džemy, želé a kompoty. Zabraňuje také oxidaci a pomáhá udržet dlouhodobou trvanlivost zavařeného ovoce.

Taktéž zvyšuje kyselost prostředí, což je nepříznivé pro růst bakterií a plísní, čímž se prodlužuje trvanlivost potravin.

Pro dochucování

Osvěžující kyselé ochucovadlo

Oblíbené je i využití pro nápoje jako přírodního ochucovadla. Její přidání do domácích limonád nebo ovocných šťáv může zvýraznit jejich chuť a lehce přidat na kyselosti. V koktejlech může kyselina  citronová nahradit citronovou šťávu. Malé množství může snížit hořkost čaje či kávy. Přidat lze i do salátu nebo dresinku pro oživení chuti.

Kyselina citronová je velmi silná, takže s ní zacházejte opatrně. Malé množství může mít velký vliv na chuť a kyselost jídla nebo nápoje.

Pro úklid

Skvělý pomocník pro čistou domácnost

Kyselina citronová je biologicky odbouratelná a navíc její schopnost rozpouštět vodní kámen a odstraňovat skvrny z nádobí a povrchů je vynikající. Kyselina citronová spolehlivě čistí usazeniny a s její pomocí vyčištěné kohoutky, sprchy a varné konvice zanechává čisté a lesklé.

Využívaná je i pro odstraňování usazenin z myček, praček a kávovarů, čímž prodlužuje jejich životnost a zvyšuje jejich výkon.

Díky svým mírným antibakteriálním vlastnostem a neutralizaci zápachů je  dobrou volbou i pro dezinfekci kuchyňských linek, podlah či toalet bez použití agresivních chemikálií.

Pro kosmetický průmysl

Její vlastnosti se cení i v kosmetice

V kosmetickém průmyslu je ceněna pro své antioxidační vlastnosti, schopnost vyrovnávat pH pokožky a schopnost jemně peelovat. Často se přidává do šamponů, kondicionérů, krémů anebo tonik, kde pomá udržovat pH, odstranit mrtvé kožní buňky a obnovit kyselý ochranný plášť pokožky. Ve výsledku napomáhá těmto produktům k čistějším a lesklejším vlasům a k zdravějšímu a svěžejšímu vzhledu pokožky.

Dále může pomoci stabilizovat a konzervovat kosmetické přípravky, takže zůstanou čerstvé a účinné déle.

Tipy od Amylonky

Kyselina citronová je velmi silná, takže s ní zacházejte opatrně.

  • V domácím prostředí je vhodné, zejména u citlivé pokožky, používat rukavice.
  • Je třeba se vyhnout jejímu požití v neředěné formě.
  • Opatrně s konzumací, ve větším množství může poškodit sklovinu.
  • Velmi opatrně s použitím na čištění mramoru a obdobných povrchů, může narušit jejich strukturu.
  • Může reagovat s hliníkem, takže při odvápňování spotřebičů postupujte dle doporučení výrobce.
  • Pro odvápňování parních žehliček je vhodnější ocet. Kyselina citronová se zahřívá na vyšší teploty, může ucpávat trysky.
  • Vodní kámen odstraňujte raději častěji a s pomocí slabšího koncentrátu než nárazově a s vyšším podílem kyseliny.

Kyselina citronová je skvělý parťák do kuchyně i na úklid, protože pomůže s potravinami a kulinařením a zároveň zabere při úklidu.