Články

„Od Vídně po vaše kuchyně: Příběh štrůdlu“

Jablečný závin, známý jako štrůdl, je jedním z těch dezertů, který si okamžitě spojíme s domácí pohodou, kuchyní vonící skořicí a horkým čajem. Ačkoliv štrůdl je dnes považován za typický český moučník, jeho kořeny sahají mnohem dál.

Historie

Vznik štrůdlu

Některé prameny uvádí jako historický základ pro vznik štrůdlu sladkou baklavu , která se také připravuje z listového těsta a na které si na svých válečných výpravách pochutnávali už osmanští Turkové, díky čemuž prý tento sladký dezert doputoval až do Rakousko-Uherska

Za místo původu moderního štrůdlu se nejčastěji považuje Rakousko. První písemná zmínka o štrůdlu pochází z roku 1696 a byla objevena ve vídeňské kuchařce. Díky rakousko-uherské monarchii se tato dobrota šířila do střední Evropy a samozřejmě i k nám

Varianty

Není štrůdl jako štrůdl

Jablečný závin neboli  štrůdl, také štrudle či štrúdle (z německého Apfelstrudel) vychází tenkého těsta plněného jablky, rozinkami, skořicí a cukrem. Existují však i varianty tvarohové, višňové, makové či slané záviny se špenátem či se slaninou i sýrem.

V Rakousku („apfelstrudel“ ) je často připravován z velmi tenkého a jemného těsta a s vanilkovou omáčkou. V Německu bývá těsto tlustší, velmi často listové, a přidávají se i ořechy. V Maďarsku se štrůdl, známý jako “rétes” připravuje z křehkého a velmi tenkého taženého těsta plněného různými náplněmi, jako jsou jablka, tvaroh, mák nebo višně, a poté se peče dozlatova. Ve Slovinsku se “štrudelj” často plní tvarohem, sýrem, někdy i strouhankou. Samozřejmě i oni dělají variantu  s jablky.

A jak u nás?

Příprava štrůdlu

V Česku jsou základem čerstvá jablka

Používá se jak koupené křehké či listové těsto, tak tenké ručně tažené těsto. Občas se dělá i kynuté těsto.

Jablka ideálně sladkokyselá, oloupaná a nakrájená na tenké plátky. Přidávají se rozinky namočené v rumu, samozřejmě skořice, někde ořechy anebo lehce strouhanka, která nasákne šťávu z jablek.

Každý má ten svůj zaručeně nejlepší a nejchutnější recept, na který nedá dopustit😊

Pro zvědavé

Pár zajímavostí o štrůdlu

Zkušení pekaři dokážou těsto natáhnout tak tenké, že přes něj lze číst noviny. Tento druh těsta je však náročný na přípravu a vyžaduje praxi.

Ačkoliv jablečný štrůdl je nejznámější, v Česku existují i varianty plněné hruškami, třešněmi, povidly, mákem nebo dokonce tvarohem.

V roce 2015 se v rakouském Bad Ischlu podařilo vytvořit nejdelší štrůdl na světě. Měl neuvěřitelných 752 metrů.

Recepty od Amylonu

Na našich stránkách najdete i chutný recept na štrůdl s rýžovým pudingem a jablky. Štrůdl s rýžovým pudingem a jablky je tradiční rakouský dezert, který je oblíbený po celém světě a je vyroben z křehkého a tenkého těsta plněného sladkým rýžovým pudinkem a kousky čerstvých jablek.

Tipy od Amylonky

  • Aby vám šťáva z jablek nevytekla, poprašte spodek těsta lehce strouhankou. Pokud ji nemáte, můžete ji nahradit rozdrcenými piškotami.
  • Před pečením potřete závin rozšlehaným vejcem nebo mlékem pro krásnou zlatou kůrku.
  • Zakápnete-li jablka před zabalením lehounce rozehřátým olejem, zachovají si chuť i po upečení.
  • Rozinky můžete namočit do rumu.
  • Můžete zkusit přidat muškátový oříšek nebo vanilku pro zvýraznění chuti.
  • Nechte závin trochu vychladnout, aby se lépe krájel.
  • Zkuste podávat s vanilkovou zmrzlinou, šlehačkou nebo zakysanou smetanou,

Štrůdl je dobrota, která spojuje celou rodinu u jednoho stolu. Je jedno jak ho děláte, jeho vůně vás vždy přenese zpátky domů.