Články

Po Evropě za vánočními dobrotami

Víte, že v každé zemi má vánoční pečení svou vlastní tradici? Zkusme se letos inspirovat v Evropě a prozkoumat, na jakých dobrotách si pochutnávají jinde.

Německo

Stollen – máslový chlebíček s sušeným ovocem

Stollen je tradiční německý vánoční chlebíček, známý také jako Christstollen, který je plný kandovaného ovoce, mandlí a rozinek a je dochucený kořením a mandlovým marcipánem. Už na pohled působí vánočně – je často hustě zasněžený vrstvou moučkového cukru. Stollen byl údajně připraven poprvé už v 15. století jako symbol štěstí a hojnosti.

Tip: Nechte ho odležet alespoň týden až dva před Vánoci. Čím déle zraje, tím bohatší je jeho chuť!

Francie

Bûche de Noël – vánoční roláda

Vánoční poleno, neboli Buche de Noël, je tradiční vánoční roláda, bez které si Francouzi nedokáží představit Vánoce. Připomíná poleno se strukturou dřeva a je často zdobené živými větvičkami, ovocem a sněhovými pusinkami ve tvaru hub. Dezert má svůj původ ve staré tradici, kdy se o Vánocích do krbu přidávalo slavnostní poleno na ochranu rodiny. Bûche de Noël se připravuje z nadýchaného čokoládového korpusu a máslového krému.

Tip: Skvěle chutná i s kávovým nebo vanilkovým krémem. Na dekoraci můžete použít i čokoládové hoblinky a sušené brusinky!

Itálie

Panettone – nadýchaný vánoční chléb

Z Itálie pochází Panettone, vysoký a nadýchaný vánoční chléb, plný kandovaného ovoce, rozinek a citrusové kůry. Tento sladký chléb se peče nejčastěji v Miláně a má nadýchanou a vláčnou texturu, která lehce připomíná naši vánočku. Panettone je symbolem italské pohostinnosti a klidu.

Tip: Aby byl Panettone opravdu nadýchaný, doporučuje se nechat těsto kynout až dvakrát!

Švédsko

Pepparkakor – voňavé perníčky

Švédské perníčky Pepparkakor jsou tenké, křupavé a silně kořeněné sušenky v tmavě zlatavé či hnědé barvě. Podle tradice přinášejí štěstí a mír, pokud si je dáte s někým, koho máte rádi. Pepparkakor se vykrajují do tvaru srdcí, hvězd, sněhových vloček nebo sobů. Charakteristická je pro ně kombinace koření, jako je skořice, zázvor a hřebíček.

Tradičně se pojídají samotné nebo s kávou či svařeným vínem (glögg). V některých švédských domácnostech bývá zvykem, že když si člověk položí perníček na dlaň a ten se při zlomení rozpadne na 3 části, tak se mu vyplní přání, které si potichu přeje.

Tip: Pečte je pomalu při nižší teplotě, aby si udržely svoji křupavost.

Španělsko

Polvorones – křehké mandlové sušenky

Španělské Polvorones jsou křehké sušenky, které se rozplývají na jazyku. Název pochází od španělského slova polvo, což znamená „prach“ nebo „prachový“, a odkazuje na jejich typickou jemnou, drobivou konzistenci. Hlavními ingrediencemi jsou mouka, máslo nebo sádlo, mandle a cukr, které jsou často obohaceny skořicí, citronovou kůrou nebo vanilkou. Těsto se upeče do zlatova, a jednotlivé kousky se pak obalí v moučkovém cukru.

Tip: Polvorones se vyznačují specifickou jemnou texturou díky mletým mandlím. Pokud chcete zkusit autentický španělský recept, lehce pražte mandle, než je přidáte do těsta.

Anglie

Mince Pies – kořeněné koláčky s ovocnou náplní

V Anglii patří k vánočním stálicím Mince Pies, což jsou malé koláčky plněné ovocem, oříšky, kořením a trochou alkoholu. Přestože název „mince“ odkazuje na mleté maso, v dnešní době už náplň obsahuje jen směs rozinek, sultánek, kandované kůry, jablek, skořice, muškátového oříšku, hřebíčku a někdy i brandy nebo rumu, které dodávají koláčkům sváteční chuť.

Tip: Pokud nemáte čas připravit vlastní náplň, můžete vyzkoušet zjednodušenou verzi s ovocným džemem a trochou koření. Koláčky chutnají nejlépe ještě lehce vlažné.

Zkusit něco nového může být letos příjemným oživením!