Články

Víte vše o palačinkách?

Palačinky jsou celosvětově oblíbené po staletí díky jednoduché přípravě, skvělé chuti a možnosti mnoha variací, ať už naslano nebo nasladko. Kde se však vzaly a jsou všude stejné?

S trochou nadsázky

Jde o jeden z nejstarších pokrmů

Už v době neolitu si lidé připravovali na rozžhaveném kameni placky z vajec, mouky a mléka. V historických záznamech o starověkém Římě se lze dočíst o přípravě placek z vajec, mouky, mléka a medu. Obdobně starověcí Řekové konzumovali placky z bílé mouky, medu, sraženého mléka a oleje.

Zvyky a tradice

Palačinkový zvon a Palačinkový den znáte?

Ve středověku se prý palačinky leckde podávaly během masopustního úterý, kdy byla poslední šance se pořádně nacpat před dlouhým půstem trvajícím až do Velikonoc. Palačinky byly ideálním jídlem, protože pro jejich přípravu se daly před dlouhou pauzou spotřebovat vejce a tuky. A právě v tento den bylo zvykem chodit do kostela ke zpovědi, na kterou se svolávalo zvonem, kterému se říkalo a říká dodnes palačinkový.

Úsměvný příběh z 15. století praví, že jistá žena z hrabství Buckinghamshire v Anglii připravovala v tento den palačinky a natolik se při vyzvánění zvonu obávala pozdního příchodu na zpověď, že doběhla v panice do kostela v zástěře a s pánví v ruce. Proto se v tento den konají úsměvné palačinkové závody, kdy soutěžící dámy musí běžet v zástěře a s pokrývkou hlavy a v ruce drží pánev s palačinkou, kterou musí pravidelně obracet 😊

Právě na masopustní úterý (den před Popeleční středou) se ve světě slaví Mezinárodní den palačinek, tzv.Pancake Day.

Původ názvu

Odkud pochází slovo palačinka?

Tak jako u mnoha názvů existuje více teorií. Jedna z teorií staví na kuchaři maďarského hraběte Esterházyo, jménem Fancisco Palaccini, který cestoval do Francie a při svém návratu do Uher přivezl i recept na palačinky. Palačinkám se ve Francii říkalo a dodnes říká crêpes, což jsou tenké palačinky sypané cukrem, polévané často koňakem a přeložené do trojúhelníčků. Až v Uhrách dostaly nám známou podobu s vyšší vrstvou těsta a svinuté do ruličky.

Další teorie, kterou podporují zejména etymologové zabývající se původem slov, nachází původ názvu v maďarském slově palacsinta, které vychází z latinského placenta. To však nemá nic společného s plodovým lůžkem , ale s označením plochého koláče.

K nám palačinky doputovaly pravděpodobně z Uher, odkud se rozšířily do německy mluvících zemí.

Různorodost

Palačinky mají mnoho podob

Francouzské crêpe se připravují z pšeničné mouky. Pro jejich přípravu se však používá více vajec a mléka, což umožňuje udělat je tenké skoro jako papír. Francouzi do nich dávají i více rozpuštěného másla, takže už není třeba dávat tuk na pánev. Často se liší i způsob přípravy, kdy se často připravují na palačinkové plotýnce, která se rozehřeje na velmi vysokou teplotu a těsto se na ní velmi rychle roztírá krouživým pohybem speciální špachtlí.

Bliny se říká plackám podobným palačinkám, které jsou velmi oblíbené ve východní Evropě a také v židovské kuchyni. Dělají se z velmi řídkého těsta a původně se připravovaly z pohankové mouky, mléka a vody, někde i s droždím.

Čínské palačinky s jarní cibulkou patří v Číně mezi časté pouliční jednohubky. Hodí se nejen jako jednohubky, ale i polévce, guláši či se zelím.

Dutch baby se říká v troubě pečené palačince, kterou začali v minulosti ve Spojených státech péci němečtí přistěhovalci.

Pověry

I s palačinkami byly spjaté pověry

Věří se, že když se vám jednou rukou podaří chytit do pánve palačinku vyhozenou do vzduchu, zatímco nepustíte z druhé ruky minci, budete celý rok finančně zajištění.

Obrátí-li neprovdaná dívka ve vzduchu na pánvi větší množství palačinek najednou, má velkou šanci, že se provdá.

První palačinka se prý dříve nejedla, ta byla určena pro zemřelé. Místo toho se ponechala někde na stole nebo se jí nakrmilo ptactvo.

Tipy od Amylonky

  • Šéfkuchaři doporučují šetřit při smažení olejem a místo toho radí pouze potřít pánev přepuštěným máslem, prý to zlepší chuť palačinek.
  • Sladké i slané palačinky se mohou i zapékat.
  • Uděláte dojem, když palačinky naskládáte do věže, kdy každou palačinku posypete ovocem a vršek věže ozdobíte šlehačkou či čokoládou.
  • Potěšit mlsné strávníky můžete i svinutím palačinek do kornoutů, které vyplníte zmrzlinou s ovocem.
  • Chcete-li si dopřát tenké palačinky, které se netrhají a nemáte-li čas na jejich přípravu, můžete využít chutné a syté Palačinky od Amylonu, které jsou tenké akorát a netrhají se. Jejich příprava je snadná a rychlá bez odvažování, postačí přidat vodu.
  • Pro příznivce BIO máme i chutné BIO Celozrnné palačinky, které mají díky celozrnné mouce bohatou a oříškovou chuť.

 

 

 

Tak ať mají vaše palačinky u strávníků úspěch a přejeme dobrou chuť ❤️

 

Palačinky od Amylonu a skvělé cukry k tomu