Články

Česko je rájem knedlíků. A znáte jejich historii?

Knedlíky nejsou typické pouze pro náš jídelníček. Tuhle skvělou přílohu mají rádi ve více zemích, které se předhánějí v co nejlepších receptech na jejich přípravu a také se dohadují, zejména Češi, Rakušané a Němci, odkud se vlastně knedlíky vzaly.

Historie

Budete překvapeni, kam až sahá historie knedlíků

Už ve starověku a středověku se pod pojmem knedlíky skrývaly menší kuličky či šišky z máčené housky a masa, které se často smažily, patrně na sádle. Archeologové objevili i důkazy, že knedlíky byly konzumovány už v Číně během dynastie Tang. Asi první recept na knedlíky se objevil v římském kuchařském rukopise, který byl patrně napsán kolem roku 400 n.l. Patrně první zmínka o přípravě houskových knedlíků je z 7. století.

Až od 17. století se ve střední Evropě začala pro přípravu knedlíků používat v základu i mouka, kdy se tyto buchty, jak se jim v té době říkalo, vařily v horké vodě nebo pekly. Nešlo jen o klasickou mouku, na stolech se objevovaly i knedlíky mandlové, rýžové, rozličných tvarech a i s náplněmi.V Bavorsku se už od 17. století začalo objevovat v tehdejších kuchařkách nemálo receptů na knedlíky. V anglickém Norfolku se jednalo o menší kulaté knedlíčky podávané k vývaru či jako sladký dezert.

Název

A odkdy jsou to knedlíky?

Až počátkem 19. století se jim začalo říkat knödel, u nás zlidověl knedlík. V té době v nekynuté formě, občas s máslem nebo smetanou či s bylinkami a podávané spíše jako hlavní jídlo s rozpuštěným máslem, nikoliv jako příloha.

U sousedů

Rakousko a Bavorsko byly země knedlíkům zaslíbené

Typickým knedlíkem pro Rakousko je větší a nadýchaný germknödl, kterému se říká i selský, rakouský nebo šumavský. V Horní části Rakouska je to i grammelknödel s namletými škvarky, nechybí ani knedlíky kynuté, houskové, bramborové. Stejně tak houskový (vídeňský) knedlík nesměl chybět na mnohých stolech.

Oblíbené byly a jsou Rakousku i ovocné knedlíky z bramborového těsta, obdoba našeho blbouna, ať již švestkové s mákem nebo meruňkové. Tyto knedlíky jsou specialitou zejména v Rakousku a Bavorsku a jsou podávány jako hlavní jídlo i dezert.

Ve Vídni byly dříve velmi známé i tzv. servítkové knedllíky, které se vařily v pomaštěném ubrousku. U nás jsou tyto knedlíky známé jako Litické nebo Karlovarské (svatební).

Seveřané

I v severských zemích najdete v menu knedlíky

V Norsku to jsou raspeball, kumle, nebo kompe, které bývají vyráběny z syrových i vařených brambor, z ječmenné mouky a plněné masem či slaninou. Stejně tak ve Švédsku mají své regionální varianty.

Cesta do Čech

A jak se knedlíkovalo u nás?

Nejčastější cesta vedla z Vídně, odkud se vracelo domů služebnictvo. V 19. století byly u nás velmi oblíbené bramborové knedlíky, ať už plněné uzeným masem či škvarky anebo posypané škvarky a zelím či osmaženou cibulkou.

Velmi populární byl u nás v 19. století houskový knedlík, i díky tomu, že se u nás připravoval často jinak, než v Rakousku nebo Německu. Výrazný vliv na jejich podobu měla i M. D. Rettigová. V tomto období vzniklo i tzv. vepřo-knedlo-zelo, bez kterého si dosud leckterá česká domácnost neumí představit svou kuchyni, stejně tak se začala připravovat svíčková na smetaně.

Stejně tak se podávaly ovocné knedlíky, vždyť i již zmíněná M.D. Rettigová je zahrnula do svých spisů. Už tehdy se dělaly se švestkami, mákem a cukrem, leckde s povidly nebo s jablky a ořechy.

Fantazii se meze nekladou

Receptů je nezpočet

Základem chlupatých knedlíků jsou strouhané syrové brambory a mouka. V Podkrkonoší se podávají ve formě malých noků s osmaženou cibulkou nebo s houbami či zelím. Oproti tomu v Pošumaví jsou větší a kulaté a podávají se se zelím, rozpůlené a jako příloha.A proč se jim říká chlupaté? Na jejich povrchu je vysrážený škrob z brambor, což připomíná chloupky.

Nelze opomenout ani šulánky s mákem, na kterých jsme si mnozí pochutnávali u babičky anebo jihočeské drbáky, které jsu bez vajec a světším podílem brambor.

Stejně tak na Slovensku byly a jsou velmi populární halušky, ať už s brynzou nebo se zelím.

Tipy od Amylonky

Receptů na knedlíky vždy byla spousta

Knedlíky se dělaly a dělají nejen z brambor, ale v mnoha variacích, podle fantazie toho, kdo je připravoval a připravuje. Z rýže, špekové, tvarohové, žemličkové, smažené krupicové, jáhlové, kynuté kvasnicové, bůčkové, houbové, strouhankové, , sýrové atd. I na stránkách www.amylon.cz najdete v Receptech recepty na knedlíky.

Není nutno je vždy připravovat od základu. Např. značka Amylon nabízí vynikající bramborové těsto pro přípravu knedlíků, stejně tak halušky.Výhodou těchto produktů je rychlá a snadná příprava, báječná chuť, ušetřený čas a vynikající kvalita. Tato jídla potěší nejednoho jedlíka.

Navzdory nelehké historii a mnoha trendům ve stravování knedlík nejen přežil, ale stále je i lahůdkou, bez které si mnoho z nás jídelní lístek neumí představit.

Knedlíky si můžete připravit i z našich produktů